PV1800HF
DigiKey Part Number
TL226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV1800HF
Description
INVERTER 1800W 12VDC 4OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 1.8 kW Power Output Continuous Inverter 4 AC Outlets NEMA 5-15R North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
1.8 kW
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
3.6 kW
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
120VAC
Size
15.00" L x 6.00" W x 4.00" H (381.0mm x 152.4mm x 101.6mm)
Voltage - Input
12VDC