SMDJ43CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ43CAH
DigiKey Part Number
283-SMDJ43CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ43CAH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V