SMBJ51AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ51AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ51AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ51AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ51AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51AH
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V