SMBJ43CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ43CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ43CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ43CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CAH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V