SMBJ18AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ18AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ18AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V