SMBJ12AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ12AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ12AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ12AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12AH
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V