PM-5R0H155-R
DigiKey Part Number
283-3016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0H155-R
Description
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can, Horizontal 100mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm