MOVTP20V320N
DigiKey Part Number
283-MOVTP20V320N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVTP20V320N
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
386J
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
410 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V