MFSA1206R0300FCM
DigiKey Part Number
283-MFSA1206R0300FCMTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFSA1206R0300FCMCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFSA1206R0300FCMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFSA1206R0300FCM
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)