MFSA0612R0020FDM
DigiKey Part Number
283-MFSA0612R0020FDMTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFSA0612R0020FDMCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFSA0612R0020FDMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFSA0612R0020FDM
Description
RES 0.002 OHM 1% 1.5W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)