MFL1206R0390FS
DigiKey Part Number
283-MFL1206R0390FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFL1206R0390FSCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFL1206R0390FSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFL1206R0390FS
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.032" (0.81mm)