MFL0603R9100FB
DigiKey Part Number
283-MFL0603R9100FBTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFL0603R9100FBCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFL0603R9100FBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFL0603R9100FB
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)