MFHA2512R3600FE
DigiKey Part Number
283-MFHA2512R3600FETR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFHA2512R3600FECT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFHA2512R3600FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFHA2512R3600FE
Description
RES 0.36 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
360 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)