MFBW1V1608-151-R
DigiKey Part Number
283-MFBW1V1608-151-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBW1V1608-151-R
Description
FERRITE BEAD 150 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Impedance @ Frequency
150 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)