M1325-2R5905-R
DigiKey Part Number
283-3013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1325-2R5905-R
Description
CAP 9F -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 30mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
9 F
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.118" (28.40mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100Hz