KW-5R5C105H-R-VIEW-B
Coin Cell Supercapacitors for real-time clock (RTC) backup
KW-5R5C105H-R
DigiKey Part Number
283-KW-5R5C105H-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KW-5R5C105H-R
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz