HCM1A1104-2R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1104-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1104-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1104-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1104-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 7 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 10.5 A 7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16A