DR73-680-R
DigiKey Part Number
283-4067-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4067-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4067-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-680-R
Description
FIXED IND 68UH 890MA 358 MOHM
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 890 mA 358mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR73-680-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
960mA
DC Resistance (DCR)
358mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)