DR73-470-R
DigiKey Part Number
513-1136-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1136-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1136-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.08A 241 MOHM
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.08 A 241mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR73-470-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.14A
DC Resistance (DCR)
241mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)