DR1050-150-R
DigiKey Part Number
513-1416-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1416-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-150-R
Description
FIXED IND 15UH 3.8A 32.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.8 A 32.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1050-150-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
32.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)