BK-AHC-200-R
DigiKey Part Number
283-BK-AHC-200-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AHC-200-R
Description
FUSE 600V 3AB CARTRIDGE 200MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 600 V 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
4.31 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V