FWP-32A22FI
DigiKey Part Number
FWP-32A22FI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWP-32A22FI
Description
FUSE CARTRIDGE 32A 700VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32A 700 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Features
Indicating
Approval Agency
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Package / Case
Cylindrical, Alarm Indicating
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.874" Dia x 2.283" L (22.20mm x 58.00mm)
Current Rating (Amps)
32A
Melting I²t
53.5
Voltage Rating - AC
700 VAC