TS35M9-4.3-160-TR
DigiKey Part Number
141-TS35M9-4.3-160-TR-ND - Tape & Reel (TR)
141-TS35M9-4.3-160-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
141-TS35M9-4.3-160-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS35M9-4.3-160-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Digi-Reel®
Outline
6.00mm x 3.50mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm