MS085R100F295P1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ZF Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ZF Electronics
In Stock: 14 351
Datasheet
APEM Inc.
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Does the Switch Attach to your Product
How Many Poles do you need?
MS085R100F295P1A
DigiKey Part Number
MS085R100F295P1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS085R100F295P1A
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole
EDA/CAD Models
MS085R100F295P1A Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
E-Switch
Termination Style
PC Pin
Series
Operating Force
295gf
Packaging
Bulk
Release Force
55gf
Part Status
Active
Operating Position
0.335" (8.5mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.043" (1.1mm)
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
20 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC
20 V