200AWMDP2T4A1M61RE
DigiKey Part Number
141-200AWMDP2T4A1M61RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200AWMDP2T4A1M61RE
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
200AWMDP2T4A1M61RE Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
10.41mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Bushing Thread
Unthreaded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
20 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
20 V