D52QD2M4IA-TRAY
DigiKey Part Number
1094-1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D52QD2M4IA-TRAY
Description
RF TXRX MOD ISM > 1GHZ TRACE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General ISM > 1GHz ANT™ Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Surface Mount
Category
Serial Interfaces
I2C, SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Trace
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
nRF52832
Part Status
Active
Memory Size
512kB Flash, 64kB RAM
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Receiving
16mA
Protocol
Current - Transmitting
16mA
Frequency
2.4GHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
60kbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C