Image for DUNBAR-1635F-1/4IN-YELLOW-250FT is not available
DUNBAR-1635F-1/4IN-YELLOW-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/4IN-YELLOW-250FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
HTSHRNK TUBING FLEXIBLE 2:1 FOOT
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Yellow Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Spool Size
250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)