DUNBAR-1635F-1/4IN-WHITE-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/4IN-WHITE-250FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-1635F-1/4IN-WHITE-250FT
Description
HEAT SHRINK TUBING, FLEXIBLE 2:1
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 White 250.0' (76.2m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Packaging
Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)