MUS-1205-2N
DigiKey Part Number
4369-MUS-1205-2N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUS-1205-2N
Description
DC/DC CONVERTER INPUT: 12V OUTPU
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 400mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
400mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)