DI035P04PT-AQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI035P04PT-AQ |
Description | MOSFET, POWERQFN 3X3, -40V, -35A |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 40 V 35A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DI035P04PT-AQ Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2570 pF @ 20 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 40W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package 8-QFN (3x3) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 10A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA | Base Product Number |