BZX84B36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 36 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84B36
DigiKey Part Number
4878-BZX84B36TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B36
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B36 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.1 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW