BAS70-06-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 27 664
Datasheet
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Comchip Technology
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 35mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS70-06-AQ
DigiKey Part Number
4878-BAS70-06-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-06-AQ
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS70-06-AQ Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
35mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed