ZXTP08400BFFTA
DigiKey Part Number
ZXTP08400BFFTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTP08400BFFCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTP08400BFFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP08400BFFTA
Description
TRANS PNP 400V 0.2A SOT-23F
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 400 V 200 mA 70MHz 1.5 W Surface Mount SOT-23F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXTP08400BFFTA Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 50mA, 5V
Mfr
Power - Max
1.5 W
Frequency - Transition
70MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
200 mA
Package / Case
SOT-23-3 Flat Leads
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
400 V
Supplier Device Package
SOT-23F
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
190mV @ 40mA, 200mA