ZLDO1117QK33TC
DigiKey Part Number
31-ZLDO1117QK33TCTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZLDO1117QK33TCCT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZLDO1117QK33TCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLDO1117QK33TC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252 (DPAK)
Category
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Mfr
PSRR
80dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 1A