SMBJ48CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ48CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CA-13
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ48CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V