SMA6J40AQ-13
DigiKey Part Number
31-SMA6J40AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J40AQ-13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V