SBRT3U60P1Q-7
DigiKey Part Number
31-SBRT3U60P1Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBRT3U60P1Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBRT3U60P1Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT3U60P1Q-7
Description
DIODE SBR 60V 3A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 3 A