SBR40150CTFP-G
DigiKey Part Number
31-SBR40150CTFP-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR40150CTFP-G
Description
DIODE ARR SBR 150V 20A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 20 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A