SBR30A45CTB-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBR30A45CTB-13 |
Description | DIODE ARRAY SBR 45V 15A TO263AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SBR30A45CTB-13 Models |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer Diodes Incorporated | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 45 V |
Series | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Mounting Type Surface Mount |
Technology Super Barrier | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V | Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 15 A |