SBR30A45CTB-13
DigiKey Part Number
31-SBR30A45CTB-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR30A45CTB-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR30A45CTB-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR30A45CTB-13
Description
DIODE ARRAY SBR 45V 15A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR30A45CTB-13 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Series
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Super Barrier
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 15 A