SBR1U200P1Q-7
DigiKey Part Number
SBR1U200P1Q-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1U200P1Q-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1U200P1Q-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1U200P1Q-7
Description
DIODE SBR 200V 1A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)