FW4800010Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 3 000
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
48 MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Total Timing Solutions | Datasheet Preview
FW4800010Z
DigiKey Part Number
FW4800010ZDITR-ND - Tape & Reel (TR)
FW4800010ZDICT-ND - Cut Tape (CT)
FW4800010ZDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW4800010Z
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
48 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
10pF