DMT15H053SSS-13
DigiKey Part Number
31-DMT15H053SSS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT15H053SSS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT15H053SSS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT15H053SSS-13
Description
MOSFET N-CH 150V 5.2A/15A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 5.2A (Ta), 15A (Tc) 1.3W (Ta) Surface Mount 8-SO
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
814 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SO
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
53mOhm @ 4.1A, 10V