DESD12VL2BTQ-7
DigiKey Part Number
31-DESD12VL2BTQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DESD12VL2BTQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DESD12VL2BTQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD12VL2BTQ-7
Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
230W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
HDMI, USB
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A