DDZX13B-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 139
onsemi
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
onsemi
In Stock: 522
Zener Diode 13 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
DDZX13B-7
DigiKey Part Number
DDZX13BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX13B-7
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
14 Ohms