D28V0H1U2P5Q-13
DigiKey Part Number
D28V0H1U2P5Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
D28V0H1U2P5Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
D28V0H1U2P5Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D28V0H1U2P5Q-13
Description
TVS DIODE 28VWM 44VC POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 41A Ipp Tvs Diode Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Power - Peak Pulse
1800W (1.8kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V (Max)
Package / Case
PowerDI™ 5
Voltage - Breakdown (Min)
31V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41A