BZX84C12Q-13-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C12Q-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C12Q-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C12Q-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12Q-13-F
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Detailed Description
Zener Diode 12 V 300 mW ±5.42% Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5.42%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V