BZX84B13-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84B13-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84B13-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84B13-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B13-7-F
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B13-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms