BZT52C8V2Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C8V2Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C8V2Q-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C8V2Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C8V2Q-7-F
Description
DIODE ZENER 8.2V 370MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 370 mW ±6.1% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.1%
Package / Case
Power - Max
370 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V