BZT52C8V2LP-7
DigiKey Part Number
31-BZT52C8V2LP-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C8V2LP-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C8V2LP-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C8V2LP-7
Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 250 mW ±6% Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%